Jestem ofiarą przemocy domowej. Co należy zrobić?

0
71
Kobieta w ciemności

(Zdjęcie: Silvia Sala)

Jakiś czas temu otrzymałem e-mail od mojego klienta C:

“Podczas naszej ostatniej sesji zapytałeś mnie, kiedy po raz pierwszy obawiałem się, że nie zostaniem wysłuchanym lub wyśmiewanym. Jestem obecnie introspekcji na 10 temat.

Jest taki moment z mojej przeszłości, że nie wiem, czy tego doświadczyłem, czy nie… Zastanawiam się, czy byłem świadkiem, jak mój ojciec bił moją matkę wcześniej.

Dziś rano, kiedy byłem pod prysznicem, dostałem odpowiedź. Byłem tego świadkiem (było to wiele lat temu). Jednak zrobiłem / nic nie powiedział, aby pomóc mojej mamie w tym czasie. Chciałem powiedzieć tacie, żeby przestał, ale nie mogłem ode mnie zabrać głosu, ponieważ czułem, że nie będę słyszany, a także, byłem wtedy za mały. Myślę, że to jest główna przyczyna mojego strachu. Zdając sobie z tego sprawę, czułem się winny za to, że jej nie pomogłam. Czułem się tak bezradny, że płakałem.

To straszna pamięć. Co należy zrobić? Boję się sytuacji przemocy wobec kobiet i myślę, że to dla mnie zbyt wiele, by sobie z tym poradzić.

Czy masz dla mnie jakąś cenną radę?”

Następnie miałem kilka wymian z C, które dały mi więcej wglądu w sytuację. Podobno jej tata uderzał jej mama, ponieważ C był dzieckiem (nie jest jasne, czy to nadal się dzieje, ponieważ nie mieszka już z rodzicami), a ona była świadkiem wielu z tych incydentów. C nigdy nie powiedział nikomu o tym ani wtrącił wyjątkiem jednego czasu. Jednak nie rozwiązało to problemu, ponieważ nadużycie trwało po tym.

Kiedy C powiedział mi to, natychmiast empatii z nią. Nie jest to łatwa sytuacja. Z jednej strony kocha swoją mamę i chce stanąć w jej obronie. Z drugiej strony, jest jej tata, na którym też dba, ale który skrzywdził jej mamę. A potem są inne walki i rozważania, co robić. Zadzwoń na policję? Ale co, jeśli inni się wiatr tego haniebnego incydentu? Zatrzymać mojego tatę? Ale co, jeśli on mnie uderzy też? Porozmawiać z moją mamą? Ale co, jeśli ona temu zaprzecza? Ale co, jeśli to się utrzyma?

Nie zmieniły one jednak mojej rady dla niej, co oznacza, że przemocy domowej nigdy nie powinny być tolerowane ani.

Statystyki dotyczące przemocy domowej

Przemoc domowa (również przemoc domowa, przemoc współmałżonka, przemoc w rodzinie) jest wzorcem przemocy lub obraźliwego zachowania jednej osoby wobec drugiej w kontekście domowym, na przykład w małżeństwie lub w trakcie współżycia. Pozwólcie, że podzielę się kilkoma statystykami dotyczącymi przemocy domowej z Countrywide Coalition Against Domestic Violence:

 • Co minutę prawie 20 osób jest ofiarami przemocy fizycznej ze strony partnera w Stanach Zjednoczonych. Odpowiada to ponad 10 milionom kobiet i mężczyzn rocznie.
 • 85% ofiar przemocy domowej to kobiety.
 • Historycznie, kobiety są najczęściej ofiarami kogoś, kogo znały.
 • Prawie 7,8 miliona kobiet zostało zgwałconych przez intymnego partnera w pewnym momencie ich życia. I to jest postać z 2003. Szacuje się, że każdego roku 201 394 kobiety są gwałcone przez intymnego partnera.
 • W typowy dzień, ponad 20.000 połączeń telefonicznych są wykonane na infolinie przemocy domowej w United states.
 • Napaść seksualna lub wymuszony seks występuje w około 40-45% związków poobijanych.
 • Przemoc ze strony partnerów intymnych (tj. wykorzystywanie przez znaczną część innych) stanowi 15% wszystkich przestępstw z użyciem przemocy.
 • Prawie jedna trzecia ofiar zabójstw kobiet zostaje zabita przez intymnego partnera.
 • Co czwarta kobieta za życia doświadcza przemocy domowej.
 • Previous but not least… większość przypadków przemocy domowej nigdy nie jest zgłaszana policji.

Chociaż te statystyki odnoszą się do United states, dają wyobrażenie o tym, jak powszechna jest przemoc domowa.

Jako kobieta przemoc domowa ma w sercu emocjonalne miejsce. Nie dlatego, że przemoc domowa ma tendencję do przydarzają się kobietom (wyobrażam sobie, że byłbym równie namiętny, nawet gdybym był mężczyzną), ale dlatego, że (a) nie lubię ludzi, którzy nadużywają swojej siły, aby zaszkodzić słabym, i (b) przemoc fizyczna wykracza poza to, co powinniśmy zrobić jako świadome istoty to niewybaczalne.

Nigdy nie byłem w sytuacjach przemocy domowej, ale słyszałem historie od moich klientów i przyjaciela, który dorastał w obraźliwych gospodarstwach domowych. Dla nich to ich tatusiowie uderzyli w ich mamy. Kiedy próbowali przechwycić, ich ojcowie też ich bili. A mój przyjaciel jest dziewczyną. Nadużycia zmniejszyły się, gdy dorastali, prawdopodobnie dlatego, że są teraz dorosłymi, którzy mogą walczyć o siebie. Ale nie wiadomo, kiedy ich tatusiowie znowu się rozgorzali.

Oznaki przemocy domowej

Słyszymy o osobach zajmujących się nadużyciami i jesteśmy oburzeni, zastanawiając się, dlaczego ci ludzie pogodzili się z tą sytuacją. Ale dla osoby Cala obraźliwych relacji / gospodarstwa domowego, to nie zawsze jest jasne, ponieważ widać zarówno dobre i złe strony osoby. Rzeczy mogą się zamazać. Sprawca może być miły dla Ciebie, ale obraźliwe dla członka rodziny. Sprawca może sprawić, że myślisz, że to twoja wina. Twoja kultura może normalizować nadużycia i sprawiać wrażenie, jakby to normalne (nie jest). Albo może być traumatyczne przez mękę i zablokować go psychicznie, jak to, co stało się z moim klientem C.

Oto kilka oznak, że masz do czynienia z przemocą domową:

 • Najjaśniejszym znakiem jest oczywiście przemoc. Uderzanie, uderzanie, uderzanie, uderzanie, pchanie lub jakikolwiek gwałtowny kontakt fizyczny jest nadużyciem. Nikt nie ma prawa cię uderzyć, nawet twój rodzic. Ta linia staje się zamazane w chińskiej / indyjskiej kultury, ponieważ surowo caning lub uderzanie dzieci jest uważane za normalne w imię dyscypliny. Nie zgadzam się z tym po dorastaniu i zdobywaniu większej ilości informacji na temat praw człowieka. Lekka dyscyplina w domu, w połączeniu z właściwym wyjaśnieniem i doradztwem różni się od publicznego uderzania dziecka i krzyczenia na niego, lub powtarzającej się dyscypliny fizycznej.
 • Nadużycie może się również zdarzyć za pomocą słów. Groźby, zawstydzanie i zastraszanie są nadużyciem. Nikt nie powinien sprawiać, że czujesz się mniej jako osoba. Jeśli twój rodzic / husband or wife zawstydza lub grozi ci wielokrotnie, jest to emocjonalne nadużycie. Ciągłe rzucanie wulgaryzmów jest również formą nadużyć.
 • Lekceważenie nadużycia. Osoba zaprzecza nadużycie dzieje, a nawet obwinia go na ciebie. On / Ona może normalizować zachowanie i sprawi, że myślisz, że nadużycie jest normalne.
 • Kontrola twoich działań. Osoba kontroluje twoje zachowanie w dużym stopniu. Na przykład kontrolowanie, kto może zobaczyć, co możesz zrobić, gdzie możesz iść. Izolowanie cię od innych. Domagając się, abyś robił pewne rzeczy. Celem sprawcy jest być centrum swojego wszechświata i zdobyć dominację nad swoim życiem.
 • Zagrożeń. Osoba grozi, że cię opuści, zrani siebie lub zabije siebie lub ciebie, jeśli nie spełnisz swoich żądań. Jeśli masz dzieci, może on również zagrażać bezpieczeństwu twoich dzieci.
 • Uzależnienia. Podczas gdy uzależnienie od alkoholu lub narkotyków nie oznacza, że osoba jest sprawcą, zachowania te często idą w parze. Alkohol i narkotyki zmieniają nastrój danej osoby i sprawiają, że ktoś jest bardziej podatny na przemoc.[1][2]
 • Częste wybuchy gniewu. Osoba złości się tak łatwo, że martwisz się o to, co mówisz, zrób, aby go nie wywołać. Ciągle “chodzić na skorupki jaj”, robi wszystko, czego nie można, aby go / jej.

Więcej znaków ostrzegawczych przemocy domowej tutaj, tutaj i tutaj.

Nie ma znaczenia, czy dana osoba wykazuje powyżej 1% lub 10% czasu. Nadużycie jest nadużyciem, i uzasadniając to z dobrej strony osoby (co jestem pewien, że jest prawdą) bagatelizuje powagę sytuacji.

Jak radzić sobie z przemocą domową

Jeśli masz do czynienia z nadużyciem lub świadkiem nadużyć w swoim gospodarstwie domowym, nie ignoruj go. Oto moje zalecenia:

 1. To nie twoja wina. Ludzie, którzy są maltretowani często bagatelizują sytuację. Oni “normalizują” nadużycia i myślą, że ich doświadczenie jest normalne, lub że to ich wina. Cóż, to nie twoja wina. Nie akceptuj, zaprzeczaj, normalizuj sytuację ani nie obwiniaj siebie.
 2. “Zdarzyło się to tylko raz” nie jest wymówką. Raz jest jeden raz za dużo. Kiedy ktoś staje się obraźliwy, oznacza to, że stracił kontrolę nad swoimi lepszymi zmysłami. Nie wiadomo, kiedy znowu się rozgorza. Jeśli byłeś świadkiem obraźliwego czynu, jest to gorsze, ponieważ oznacza to, że nadużycie prawdopodobnie trwa już od jakiegoś czasu. Zgłoś to od razu.
 3. Przestań nosić maskę. Powiedz komuś. Ofiara przemocy domowej często żyje w bańce. Ta bańka może być self-established (ofiara odcina się od innych do normalizacji nadużyć) lub stworzony przez sprawcę. Ten pierwszy krok, aby wydostać się z bańki jest powiedzieć komuś o bólu. Ta osoba może być każdy, komu ufasz — twój przyjaciel, krewny, kolega, sąsiad, rodzina. Po prostu rozmowa z kimś może dać ci jasność i moc działania w tej sytuacji. Uważaj na złe rady, takie jak jeśli twój powiernik próbuje bagatelizować nadużycia lub przekonać cię, że jest w porządku. To nie jest w porządku i to nie jest normalne. Porozmawiaj z tymi, którzy mogą dać ci dobrą radę i dobre ucho słuchowe.
 4. Porozmawiaj z ofiarą. Jeśli byłeś świadkiem nadużyć, porozmawiaj z ofiarą jak najszybciej. Kilka powodów: (a) Ofiara może czuć się uwięziona, nikt inny o tym nie wiedział. Chociaż może myślisz, że są inwazji jego / jej prywatności, są szanse, że on / ona będzie czuć ulgę, jak on / ona nie jest more time sam w problemie. (b) Pomagasz ofierze uświadomić sobie, że nadużycie jest złe, coś, co może normalizować. (c) Możesz pomóc ofierze zidentyfikować praktyczne kolejne kroki. Nie czekaj, ponieważ to tylko utrwala nadużycie.
 5. Wezwie policję. Przemoc domowa jest nielegalna w wielu krajach, a nowe przepisy są opracowywane w celu ochrony ofiar. W Wielkiej Brytanii w 2015 r. weszła w życie nowa ustawa skierowana do osób, które psychicznie i emocjonalnie znęcają się nad swoimi partnerami, małżonkami lub członkami rodziny.[3] Zamiast brać sprawy w swoje ręce, zadzwoń na policję i poinformuj ich, że jesteś w niebezpieczeństwie. Policja będzie miała proces postępowania z nadużyciami. Na przykład pomaganie kobietom w uzyskanie nakazu sądowego i pełnienie funkcji agentów kierujących do innych specjalistów, takich jak agencja zajmująca się przemocą domową i nadużyciami, schronisko dla kobiet i centrum sprawiedliwości rodzinnej.[4]
 6. Dokumentowanie nadużycia. Jest to ważne, aby sprawa została wygłosczyna w dalszej części raportu policyjnego lub w sprawie opieki nad dzieckiem. Uzyskać jak najwięcej dowodów, jak można nadużyć. Prowadzić dziennik i pamiętać w dół daty / godziny nadużyć, uzyskać filmy / zdjęcia nadużyć, uzyskać zdjęcia wszelkich obrażeń, i uzyskać zdjęcia broni używane, jeśli w ogóle. Przeczytaj: Budowanie sprawy: Jak dokumentować nadużycie
 7. Zadzwoń na infolinię dotyczącą przemocy domowej. Osoby na infolinii przemocy domowej są wyposażone, aby doradzić i zapewnić środki zaradcze w oparciu o lokalne przepisy. (Numer infolinii można znaleźć na końcu wpisu dla infolinii). Jeśli nie możesz znaleźć infolinii w swoim kraju, porozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia, takim jak lekarz, terapeuta lub doradca. Jeśli jest schronisko dla kobiet, poszukaj tam pomocy.
 8. Pozostaw relację. Rozumiem, że dla niektórych kobiet, które są zamknięte w związkach obraźliwych (np. nie mając rodziny w obcym kraju, mających problemy finansowe, mając dzieci w tym samym gospodarstwie domowym, które nie mają dokąd pójść), nie można od razu opuścić związku. Może również cię zabić. Chciałbym podzielić się dosłownie z przemocy domowej ocalałych (którzy opuścili ich obraźliwych relacji)[5]:
  • “Nie złóż się z tym. Jesteś wart więcej… jeśli ktoś czyni twoje życie piekłem i nieszczęśliwym, nie złóż się z tym, nie ma żadnego usprawiedliwienia… i będziesz szczęśliwszy… Mogę wam obiecać, że będziecie szczęśliwsi”. (Jacqui)
  • “Nie musisz być trafiony, aby być nadużywane …. pierścień infolinii.” (Sarah)
  • ‘… Powiedz komuś, komu ufasz … jest tam pomoc, czy to lekarz rodzinny, rodzic, czy zaufany przyjaciel, nawet ktoś w pracy, mogą to zobaczyć z innej perspektywy. [My counsellor] otworzyło mi oczy na to, co tak naprawdę się dzieje”. (Mandy)
  • “Uzyskaj pomoc, nawet jeśli masz najmniejsze inkling.” (Katarzyna)
  • Cytując ofiarę przemocy domowej Tina, sprawy będą “coraz gorsze i gorsze”. Możesz nie być w stanie opuścić związek teraz, ale to nie zmienia faktu, że trzeba odejść. Jeśli nie możesz teraz wyjechać, zaplanuj na czas, kiedy jest to bezpieczne. Dzwoń na infolinie, rozmawiaj z profesjonalistami, rozmawiaj z przyjaciółmi, którzy mogą zapewnić dobre wsparcie i wypracuj system ucieczki.
 9. Tworzenie planu bezpieczeństwa. Strategy bezpieczeństwa to twój program, aby zachować bezpieczeństwo przez cały czas. Posiadaj torbę ratunkową — z kopiami ważnych dokumentów, dodatkowym zestawem kluczy, ubraniami, pieniędzmi — którą możesz pobrać i opuścić w dowolnym momencie. Mieć ważne kontakty na szybkie wybieranie. Ustaw słowo kodowe z sąsiadami / przyjaciółmi, których możesz użyć, gdy masz problemy. Mają drogę ewakuacyjną, gdzie można łatwo wydostać się z domu. Broń i niebezpieczne przedmioty należy przechowywać w niedostępności. Przeczytaj: Tworzenie planu bezpieczeństwa

Środki na przemoc domową:

Jeśli jesteś sprawcą, musisz zatrzymać to, co robisz. Przeczytaj: Jak przestać być obraźliwym wobec swojego partnera

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDlaczego podwójna randka?
Następny artykułCo zrobić, gdy twoi rodzice nie wspierają twoich celów
Damian
Mam na imię Damian i od zawsze interesuję się psychologią. Jako 28 latek potrafię rozpoznać ludzkie potrzeby oraz problemy. Moje hobby to żeglarstwo lecz bardziej interesuje mnie psychologia i człowiek.