Moja podróż – ciąża

0
81
Pozytywny test ciążowy

Jest to część 1 mojej serii urodzenia, gdzie podzielam moją podróż ciążową i moją historię urodzenia.

Witam wszystkich! Pięć miesięcy temu urodziłam Dziecko A. 🙂 Niektórzy z was mogli się zastanawiać, czy przegapiłeś moje ogłoszenie o mojej ciąży. Prawda jest taka, że nigdzie nie publikowałam informacji o mojej ciąży, decydując się na utrzymanie wiadomości w tajemnicy. W sumie dzieliłem się wiadomościami tylko z mniej niż pięcioma osobami (w tym z moim mężem) i wybraną grupą bliskich przyjaciół, kiedy zbliżałem się do narodzin.

Dlaczego trzymałem ciążę w tajemnicy

Początek naszej ciąży (lipiec 2018)

Powodem było to, że po prostu chciałem, aby przestrzeń osobista skupiła się na mojej ciąży. Przez jakiś czas czułam się zasysane przez moją kulturę. Od niewidzialnej presji, aby mieć dzieci, po niekończące się tabu i praktyki, czułem się uwięziony przez wiele oczekiwań mojej kultury, z których wiele jest zakorzenionych w przestarzałych wierzeniach i praktykach. Nie chodzi o to, że są one tradycją, ale że wiele z tych przekonań nie jest zgodnych z tym, kim jestem, ale są one stale zmuszane do mnie bez względu na moje życzenia.

Więc odkąd się urodziłam, ciągle kazano mi zamknąć się przez moją mamę, która powiedziała, że dzieci powinny być “widziane, a nie słyszane”, a dzieci “nic nie wiedzą” – z których oba są powszechnymi przekonaniami w tradycyjnej chińskiej kulturze. Jako dziewczyna, byłem stworzony, aby sądzić, że moja krew menstruacyjna była brudna, a bielizna dziewczyny jest haniebna, ponieważ są to przekonania starszego pokolenia. Te przekonania nie są specyficzne dla ludzi wokół mnie, ale są wspólne przekonania w mojej kulturze, szczególnie w pokoleniu mojego rodzica i wśród ludzi, którzy posiadają tradycyjne przekonania. Jednak nigdy nie kwestionował ich ani nie myślałem, że są podejrzani, dopóki nie zdekłaśmy i stałem się bardziej świadomy jako osoba.

Myślałem, że to ostatni z nich, dopóki nie wyszła za mąż i został poddany nowy szereg tabu i ograniczeń. Po ślubie poddałem się niekończącej się presji, aby mieć dzieci, mimo że powiedziałem, że nie zdecydowałem, czy chcę mieć dzieci. Jednak obawiałbym się opowieści o kobietach, które opóźniały posiadanie dzieci, a następnie żałowały, że nie mogły ich mieć, sugerując, że żałuję, gdybym nie miała dzieci. Następnie, rozmowy, kiedy byłem w pobliżu zawsze obejmować pewne ukryte szturchanie mieć dzieci. To było tak, jakbym była człowiekiem bez identyfikowania, bez życia i bez celu, że moim jedynym celem w życiu było mieć dzieci, i że nie miałem wartości jako kobieta, gdybym ich nie miała.

To nie skończyło się na tym, ponieważ zacząłem otrzymywać niechciane porady na temat ciąży od bliskiego członka mojej rodziny. Chociaż dobrze przeznaczone, nawet nie zdecydował, czy chcę dzieci, ale byłbym zasypyowany długą listę zbyt restrykcyjne, archaiczne tabu, począwszy od nie używania nożyczek do nie jedzenia bananów, aby nie patrzeć na zwierzęta, wszystkie z ich własnych opowieści, aby je poprzeć. Byłem osuszony pod koniec interakcji, i wiedziałem, że to był początek więcej przyjść, jeśli mam być w ciąży pewnego dnia.

Więc kiedy Ken i ja zdecydowaliśmy się mieć dzieci, a ja szybko zaszłam w ciążę, wiedziałem, że to najlepsze, jeśli (a) nie dzieliliśmy się wiadomościami z nikim, i (b) dzieliliśmy się wiadomościami tylko z wybranymi osobami, kiedy byłem gotowy. Chińskie mamy-to-be wydają się otrzymywać intensywną kontrolę, jak każdy zalewa je niekończącymi się ograniczeniami, co nie robić (wiele z nich zakorzenione w opowieści starych żon), począwszy od diety do codziennych działań do remontów domu, a ja po prostu nie chcę sobie z nimi radzić. Ograniczenia te są bardzo ściśle egzekwowane w zależności od tego, jak tradycyjne są twoi krewni, a nie podążanie za nimi spowodowałoby powtarzalne przypomnienie, krytykowanie, upominanie i strach, ostatecznie powodując, że będziesz postępować zgodnie z tymi “zasadami” z (a) zmęczenia psychicznego, (b) znużenia słyszeniem tego samego w kółko, i (c) poczucie winy, jeśli coś się stało z twoim dzieckiem.

Zamiast zajmować się tym, czułem, że moim priorytetem powinno być skupienie się na tym, co trzeba zrobić, aby zapewnić sprawną i bezpieczną ciążę, i pielęgnować moje dziecko najlepiej, jak mogłem.

Więc przez całą moją ciążę dzieliliśmy się tylko wiadomościami z moim tatą, rodzicami Kena, a później z wybranymi bliskimi przyjaciółmi pod koniec mojej kadencji. Wszyscy wiedzieli tylko po urodzeniu. Nie dzieliłem się wiadomościami z moją mamą przed porodem, ponieważ czułem się zdystansowany od niej w ostatnich latach i czułem, że prawdopodobnie podzieli się wiadomościami z innymi, zanim będę gotowy, aby inni wiedzieli, co mój tata zgodził się również. (W chińskiej kulturze ludzie szybko dzielą się wiadomościami ze wszystkimi, a prywatność jest źle rozumianą koncepcją).

Przez cały czas dbałem o to, aby utrzymać niski profil, a kept spotkań społecznych do minimum. To nie było takie trudne, jak żyłem low-key życia w ciągu ostatnich kilku lat z pragnieniem więcej prywatności w moim życiu.

Moja 9-miesięczna podróż w ciąży (lip 2018 – kwiecień 2019)

Utrzymywanie mojej ciąży w tajemnicy dało mi wiele ulgi psychicznej i cichej przestrzeni, aby się na niej skupić. Spędziłem większość wolnego czasu poza pracą czytając artykuły, badania naukowe i fora ciążowe, aby dowiedzieć się o doświadczeniach innych matek.

Kiedy spożywam dietę wegańską, śledziłam wegańskie grupy ciążowe, oprócz normalnych grup ciążowych, aby uzyskać informacje dotyczące wegańskiej ciąży.

Po wielu badaniach zdałem sobie sprawę, że chcę w pełni naturalnego porodu bez narkotyków lub niepotrzebnej interwencji medycznej i znalazłem doskonałe ginekomaste, które pomoże mi to osiągnąć. Ken i ja wzięliśmy udział w kursie, aby kształcić się na temat porodu, karmienia piersią i opieki nad dziećmi, i zrobiłem wiele czytania online.

Żywność i odżywianie

Przez całą ciążę jadłam dietę wegańską o dużej gęstości składników odżywczych, kładąc silny nacisk na owoce i warzywa.

Nie jadłem dużo w moim pierwszym trymestrze ciąży z powodu nudności (mój rozpoczął się w tygodniu 6 i trwał do tygodnia 11), i doznał bardzo złe wzdęcia, które tylko poprawiła się w drugim trymestrze ciąży (to powrót w moim ostatnim trymestrze ciąży, choć nie tak źle, jak w moim pierwszym trymestrze). W sumie straciłem 2kg (4.4 lbs) w tym czasie.

Jak rozwinąłem bardzo zły trądzik w czasie ciąży, zdałem sobie sprawę, poprzez dietę eliminacyjna, że najlepszą dietą, w której nie miałbym trądziku, jest bezolejowa, bez alergenów, wysokowęglowodanowa dieta wegańska o niskiej zawartości tłuszczu. Jak prawie każdy żywności sprzedawane dziś ma jakiś olej lub alergen (jak soja), musiałem nauczyć się przygotowywać własne posiłki (coś, co nienawidziłem robi w przeszłości), a ostatecznie opracowane proste przepisy, które mogę przyjąć nawet na napięty harmonogram. Chciałbym nadal jeść w ten sposób po urodzeniu, i uważam, że to jedna z moich najlepszych nagród z mojej ciąży (oprócz Baby A oczywiście)!

Wegańskie lody: Banana i Jagody Lody Sorbet

Moja ulubiona poranna przekąska: Vegan Banana and Berries Ice Cream Sorbet (wykonane przez mieszanie mrożonego banana i mieszanych jagód). Jem to wraz z jakimikolwiek owocami mam na cały dzień przez cały poranek.

Posiłek wegański: Ziemniak, Brukselka, Szparagi

Obiad część 1: Ziemniaki na parze, Brukselka, Szparagi (wegańskie, bez oleju)

Sałatka wegańska: Quinoa, Ziemniak, Słodkie ziemniaki, Grzyb, Pomidor, Ciecierzyca, Burak, Cebula, Karczoch (Wegańskie, Bez oleju)

Obiad część 2: Sałatka z komosy ryżowej z różnymi warzywami (vegan, bez oleju). Lubię też jeść duży garnek gotowanego owsa (nie na zdjęciu).

Posiłek wegański: Makaron pomidorowy z dynią

Jeden z moich standardowych obiadów: makaron pomidorowy z grzybami i szpinakiem, plus dynia (vegan, bez oleju)

Posiłek wegański: Brązowy ryż z gulaszem z soczewicy

Kolejna odcinkowych obiad: Brązowy ryż z soczewicą curry gulasz (Vegan, bez oleju)

Vegan Meal: Wegańskie risotto z groszkiem, szpinakiem, brokułami i grzybami

Kolejna odcinkowych obiad: Risotto wegańskie z groszkiem, szpinakiem, brokuły i grzyby (Vegan, bez oleju)

Waga i ćwiczenia

Przez cały okres moich dziewięciu miesięcy, zyskałem tylko 5 kg (11 lbs) pomimo jedzenia dużo dziennie (!). Jeśli wziąć pod uwagę, że straciłem 2 kg (4,4 kg) w moim pierwszym trymestrze ciąży, to naprawdę zyskał 7 kg (15,4 kg) baby-wise.

Chociaż początkowo byłem bardzo zaniepokojony, ponieważ był poniżej zalecanego przyrostu masy ciała typowej ciąży (12-15kg lub 25-35 lbs), później zdałem sobie sprawę, że jest to po prostu wytyczne i nie jest celem, aby trafić, jeśli (a) już jesz zdrowo, (b) nie próbujesz schudnąć, i (c) twoje dziecko rośnie dobrze i wszystko idzie dobrze. Pojęcie “jedzenie dla dwojga” jest całkowicie fałszywe – w oparciu o wytyczne NICE, kobieta nie musi spożywać więcej kalorii w jej pierwszych dwóch trymestrze ciąży, tylko dodatkowe 200 kalorii dziennie w ostatnim trymestrze ciąży,[1][2][3][4][5] i ważniejsze jest, że zużywa wysokiej jakości żywności (poprzez dietę składników odżywczych gęste) vs dużej ilości kalorii.

Spadła do mojej wagi sprzed ciąży w dniu tuż po urodzeniu (57 kg lub 126 lbs; Jestem 1,7 m lub 5 ‘7″), i kredyt to całkowicie do jedzenia bardzo czystej diety w mojej kadencji.

Ponieważ pływanie jest świetnym ćwiczeniem dla kobiet w ciąży, pływałam dwa razy w tygodniu od mojego 5 miesiąca prowadzącego do urodzenia, przez około 30-40 minut za każdym razem.

Suplementy

Tylko suplementy wziąłem były kwas foliowy (kilka tygodni przed zajście w ciążę i przez pierwsze cztery miesiące mojej kadencji), B12, i Omega-3 EPA / DHA, z których dwa ostatnie zwykle biorę jako weganin. Nie wziąłem żadnych prenataków, jak (a) chciałbym wyrwać się, gdy to robi, nawet z w pełni organicznych i surowych, i (b) chyba że masz niedobór, prwitaminy są naprawdę niepotrzebne i chodzi o jedzenie diety o dużej gęstości składników odżywczych.

Ja również nie brać suplementy wapnia, które są rutynowo podawane kobietom w ciąży. Jeśli badania to, jest rzeczywiście kontrowersje wokół suplementów wapnia, gdzie naukowcy odkryli z analizy 10 lat testów medycznych, że biorąc suplementy wapnia może zwiększyć ryzyko gromadzenia się płytki nazębnej w tętnicach.[7][8] Co więcej, badania wykazały, że kobiety, które spożywają wapń z żywności mają zdrowsze kości niż kobiety, których wapń pochodzi z uzupełniających tabletek, nawet wtedy, gdy osoby stosujące dodatek mają wyższe średnie spożycie wapnia.[9][10] Zamiast tego spożywałem wapń poprzez dietę (warzywa liściaste, warzywa, fasola), która jest najbardziej niezawodnym sposobem na zwiększenie spożycia wapnia w organizmie.

Badania przesiewowe

Ken i ja znaliśmy płeć Dziecka A (to dziewczynka! ❤️🥳) pod koniec miesiąca 3, kiedy wzięliśmy test Harmonii. Zazwyczaj rodzice znają płeć swojego dziecka tylko pod koniec miesiąca 5, kiedy robią 5-miesięczne skanowanie. Nie mieliśmy preferencji płci, aby być uczciwym, ale jeśli chcesz mnie wybrać płeć, będę miał niewielkie preferencje dla dziewczyny, więc byłem mile zaskoczony i szczęśliwy, że Dziecko A okazało się dziewczyną. 🙂

Harmony Test to test powszechnie oferowany od tygodni 10 do 14 w celu sprawdzenia nieprawidłowości płodu, z możliwością poznania płci dziecka. Innym powszechnie oferowanym testem jest test Oscara, choć nie można dowiedzieć się, płeć dziecka przez to. Test Harmonii ma 99,9% dokładności, podczas gdy test Oscara ma 80% dokładności. Ten pierwszy jest znacznie droższy, w cenie 3-4 razy droższej od tego ostatniego (ogólnie oscarowy test zaczyna się od 300 S $ lub 200 USD, podczas gdy Test Harmony zaczyna się od 1000 S $ lub 700 USD, choć ceny mogą się znacznie różnić od kliniki do kliniki).

Jak czytałem o rodzicach, którzy nie Oscar Test i miał niepotrzebne przeraża ze względu na fałszywe alarmy (po czym musieli wydać dodatkowe pieniądze, aby podjąć Harmony Test, plus spędzić tygodnie życia w niepewności), a ja miałem 34 lat wtedy (ciąże ponad 35 mają tendencję do większego ryzyka), zdecydowaliśmy się podjąć Harmony Test, aby uniknąć zgadywania i znać płeć z góry. Wszystkie wyniki były normalne, i to był ogromny ciężar od mojego umysłu. ❤️

Innym ważnym badaniem przesiewowym, które zrobiliśmy, było 5-miesięczne skanowanie anomalii, standardowe skanowanie w połowie ciąży w celu sprawdzenia rozwoju dziecka i skanowania w poszukiwaniu jakichkolwiek nieprawidłowości wzrostu. Wszystko było normalne, jak również, co było kolejnym ogromny ciężar od mojego umysłu. ❤️ Mój indeks płynu owodniowego (AFI) był na dolnym końcu normalnego zakresu, więc zacząłem regularnie pływać i pić dużo wody dziennie, które są natychmiastowe sposoby na poprawę AFI.[11][12] Miałem również dwustronne nacięcie, które moje ginekolog powiedział nie było rzadkością i nie było coś, co powinniśmy się martwić po ocenie mojego sprawozdania, a wszystko rzeczywiście postęp normalnie i bez incydentu w końcu!

Przez całą ciążę nie miałam cukrzycy ciążowej, problemów z ciśnieniem krwi ani stanu przedrzucawkowego, które mogą być powszechne w trzecim trymestrze ciąży i przypisuję dużą część tego mojej diecie. Ja też nie miałem Strep grupy B, który jest rutynowo testowany między tygodniami 35 i 37.

Objawy: Plamy starcze, Częste sika, Ból więzadeł okrągłych

Oprócz nudności, wzdęcia, i zły trądzik, innym skutkiem ubocznym doświadczyłem było małe guzki na szyi i kilka przebarwień na policzku, które nie odejdzie. W sumie miałem około 20 uderzeń na szyi do czasu, kiedy urodziłam. Moles również wydawało się tworzyć bardzo łatwo, kiedy byłem na słońcu, i były ciemniejsze niż zwykle. Później dowiedziałem się, że są to normalne skutki uboczne ciąży z powodu zmian hormonalnych, i wyblakłe lub zniknął w ciągu kilku miesięcy po porodzie.

Jeśli masz odwróconą macicę, tak jak ja, doświadczysz częstego oddawania moczu w pierwszym trymestrze ciąży, gdzie musisz obudzić się 2-3 razy w nocy, aby siusiać. Zatrzymuje się to, gdy macica odwraca się do przodu sama w drugim trymestrze ciąży. Częste oddawanie moczu (4-5 razy w nocy) powróci w trzecim trymestrze ciąży, jak guz rośnie większy i naciska na pęcherza moczowego. 🤣

W miesiącu 6, zacząłem doświadczać bardzo ostry ból kłujący w dolnej prawej części brzucha, gdy Dziecko rozciągnięty lub kopnięty, a później moja lewa strona, jak również w miesiącach 7-9. Jako dziecko A jest bardzo aktywne dziecko, to się bardzo często, i to było tak bolesne w czasach, że myślałem, że moja macica będzie pęknąć!!! 😱

Później dowiedziałem się, że jest to normalny objaw zwany bólem więzadeł okrągłych.[13] Doświadczałam tego sporadycznie po porodzie, szczególnie podczas skręcania w łóżku, i zniknęła po dwóch miesiącach.

Inne zabawne obserwacje w czasie mojej ciąży były uczucie baby a czkawka (staod tygodnia 27 – ona czkawka dużo!), uczucie jej ruchy (począwszy od miesiąca 4 – stało się to kilkaset razy dziennie, jak ona jest bardzo aktywny!)), i uczucie jej ciosy i kopnięć. Moja linia brzucha ciąży (linea nigra) pojawiła się w tygodniu 25 i zaciemniła się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Również zacząłem chrapać od tygodnia 28, kiedy nigdy wcześniej nie chrapałem w całym moim życiu. 😑 Jest to najwyraźniej częstym objawem ciąży z powodu obrzęk kanałów nosowych z wyższych poziomów estrogenów.[14] Ponieważ jestem lekkim śpiącym, obudziłbym się z moim pierwszym chrapać. 😑 To chrapanie zdarzyło się tylko kilka razy i zatrzymał się po porodzie.

Podczas gdy obrzęk i obrzęk stóp (obrzęk) są częstymi objawami ciąży, nie doświadczyłem żadnego z tego, i osobiście kredyt dużą część tego do mojej diety.

Prowadzi do narodzin

Celes 9 miesięcy ciąży

Kiedy byłam w 9 miesiącu ciąży. Ten został podjęta zaledwie dwa tygodnie przed porodem!

My Birth Story: Celes 9-month Ciąża Bump

Mój 9-miesięczny guz! 😊

Pod koniec mojej kadencji, stałem się bardzo zmęczony. Mogłem spać przez wiele godzin i nadal czuć się zmęczony w ciągu dnia. Moje ciało bolałoby, gdy się obudziłem, początkowo na szyi i plecach, a później rozprzestrzeniło się na moje ciało w ciągu ostatnich dwóch tygodni. To zniknie 20-30 minut po przebudzeniu. Były dni, kiedy dosłownie czułem się jak 90-latek rano! Jest to normalne i ze względu na organizm produkcji relaxin, hormon, który rozluźnia stawy, aby przygotować się do dostawy.[15]

Mój guz “spadł” (znany jako rozjaśnianie) w tygodniu 35. Podczas trzeciego trymestru, musiałem obudzić się bardzo często, aby przejść do loo jak mój guz wzrosła większa i wciśnięty na mój pęcherz. Stało się dość męczące, jak musiałem się obudzić 4-5 razy w nocy w ostatnich tygodniach podczas poruszania się z moim wielkim bump!

To wszystko było normalne i były oznakami, że moje ciało przygotowuje się do porodu, co nastąpi wystarczająco szybko!!! 🤣

Przejdź do następnej części, w której podzielę się moją historią urodzenia!

Jest to część 1 mojej serii urodzenia, gdzie podzielam moją podróż ciążową i moją historię urodzenia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRozstanie i pomoc
Następny artykułMój małżonek mnie opuścił. – Przetrwanie twojego splitu
Damian
Mam na imię Damian i od zawsze interesuję się psychologią. Jako 28 latek potrafię rozpoznać ludzkie potrzeby oraz problemy. Moje hobby to żeglarstwo lecz bardziej interesuje mnie psychologia i człowiek.