Przestań pytać kiedy planujecie dzieci

0
159
Przestań pytać pary, gdy mają dzieci

“Więc, kiedy masz dzieci?” ciotka zapytała mnie wkrótce po tym, jak wyszła za mąż. W tym momencie, właśnie byłem żonaty przez kilka miesięcy. Nawet nie wiedziałem * czy * Chciałem dzieci, a tym bardziej * kiedy * Miałem je.

Złapany na baczności, odpowiedziałem matter-of-factly, “Nie zdecydowałem, czy chcę mieć dzieci.” Nie zdawałem sobie sprawy, że spędzę następną godzinę słuchając opowieści o kobietach, które odkładają posiadanie dzieci, dopóki nie będzie za późno, a także kobietom, które miały trudności z poczęciem z różnych powodów, z dorozumianym przesłaniem, że będę tego żałować, jeśli nie spieszę się i nie pracuję nad produkcją dzieci.

To byłoby moje życie na następne kilka lat, gdzie będę otrzymywać ciągłe pytania wokół “Kiedy masz dzieci?” od krewnych i przypadkowych ludzi, a następnie rutynowe, prawie rytualne ciśnienie mieć dzieci.

Żeby nie myśleć, że kończy się po urodzeniu dziecka, to nie. Ludzie, którzy wcześniej próbowali powiedzieć, że masz “tylko jedno dziecko”, gdy byłeś obojętny na ten pomysł, teraz powiedzą ci, że masz drugie, wraz z powodami, dla których powinieneś to zrobić. Wydaje się, że ten proces przesłuchania nigdy się nie kończy.

Problem z pytaniem ludzi “Kiedy masz dzieci?”

Rozumiem, dlaczego ludzie lubią zadawać to pytanie. Znajdź partnera, ustatkuj się, zajdź za mąż i mieć dzieci. To jest droga życiowa, którą uczyliśmy się podążać od najmłodszych lat. To jest scenariusz życia, że powiedziano nam , że jest * * sposób życia, który przyniesie nam ostateczną radość i szczęście.

Jest to szczególnie ważne w chińskiej kulturze, gdzie posiadanie dzieci jest postrzegane jako ostateczny cel w życiu. Istnieją nawet słowa zbudowane wokół tego pojęcia, takie jak 生儿育女 (shēng ér yù nǚ), co oznacza narodziny synów i wychowywanie córek, i 孙满堂 (zǐ sūn mǎn táng), co oznacza przebywanie w pokoju wypełnionym dziećmi i wnukami, używanym do oznaczania uosobienia szczęścia.

Wielopokoleniowa chińska rodzina w parku

Wielopokoleniowa rodzina, często wykorzystywana do przedstawiania wizji szczęścia w chińskiej kulturze

Więc po ślubie, ludzie automatycznie zakładają, że powinieneś mieć dzieci. “Kiedy masz dzieci?” pytają, w jakiś sposób oczekując, że dasz im prostą odpowiedź na to, co jest naprawdę osobiste pytanie.

Problem z tym pytaniem jest to, że jest niegrzeczny. To zarozumiasne. Jest również niewrażliwy.

1) Istnieje wiele różnych ścieżek do szczęścia

Po pierwsze, każdy ma swoją własną drogę w życiu. Niektórzy ludzie chcą dzieci, a inni nie. Niektórzy uważają, że posiadanie dzieci jest największą radością w życiu, podczas gdy niektórzy postrzegają je jako ciężar. Na koniec dnia, posiadanie dzieci to nie tylko słońce i tęcze. Istnieją znaczące wzdych i upadków, które pochodzą z posiadania dziecka, a dla niektórych ludzi, wzdycha nie usprawiedliwiają upadki. Dla tych ludzi, może po prostu lepiej pozostać bezdzietnym, a nie mieć dzieci tylko dopasować lub dopasować oczekiwania społeczne, a następnie ustawić swoje życie na nieszczęście. Zakładanie, że każdy powinien mieć dzieci, tylko dlatego, że myślisz, że posiadanie dzieci jest świetne i ważne, jest niegrzeczne i lekceważy własne preferencje tej osoby w życiu.

Na przykład Oprah Winfrey jest inspirującą kobietą i humanitarną, która nie zdecydowała się na dzieci, ale zamiast tego poświęciła się swojemu osobistemu celowi życia, jakim jest służenie światu. Oprah gospodarzem jej talk show Oprah Winfrey Pokaż przez 25 lat założyła akademię przywództwa dla dziewcząt i stała się matką dziewcząt w obecności, i założyła własną sieć telewizyjną. Są to rzeczy, które większość nie dostać się do zrobienia w swoim życiu. Przez lata inspirowała miliony i stała się mistrzynią dla ludzi na całym świecie. Jak sama mówi,

“Kiedy ludzie naciskali na mnie, abym wyszła za mąż i miała dzieci, wiedziałam, że nie będę osobą, która nigdy ich nie żałowała, ponieważ czuję, że jestem matką dzieci na świecie. Miłość nie zna granic. Nie ma znaczenia, czy dziecko pochodziło z twojego łona, czy znalazłeś tę osobę w wieku dwóch, 10 czy 20 lat. Jeśli miłość jest prawdziwa, troska jest czysta i pochodzi z dobrej przestrzeni, to działa.” — Oprah[1]

Czy nie jest odpowiedzialną lub celową osobą lub kobietą, decydując się nie mieć dzieci? Zdecydowanie nie. W rzeczywistości, śmiem powiedzieć, że żyje o wiele bardziej celowe życie niż wielu na świecie, w tym niektórzy ludzie, którzy decydują się na dzieci.

Istnieje wiele znanych gwiazd, które zdecydowały się nie mieć dzieci, jak również.

  • Chelsea Handler jest gospodarzem talk-show, który zdecydował się nie mieć dzieci. W wywiadach szczerze powiedziała, że nie ma czasu na wychowywanie dziecka i nie chce, aby jej dzieci były wychowywane przez nianię.[2][3]
  • Betty White jest aktorką i komiczką, która zdecydowała się nie mieć dzieci, ponieważ jest pasjonatką swojej kariery i woli się na tym skupić.[4]
  • Ashley Judd jest aktorką i działaczką polityczną, która zdecydowała się nie mieć dzieci, ponieważ czuje, że na tym świecie jest już tak wiele osieroconych dzieci. Jej zasoby mogą być lepiej wykorzystane, aby pomóc tym, którzy już tu są, a ja szanuję ją za tak szlachetny wybór.[5]

A potem są inni, tacy jak Cameron Diaz, Chow Yun Fat, Marisa Tomei (aktorka ciotki Petera Parkera w serii filmów Toma Hollanda Spider Man), Renée Zellweger i Rachael Ray. Ci ludzie nie chcą mieć dzieci z różnych powodów, na przykład dlatego, że już podążają ścieżkami o dużym znaczeniem dla nich, ponieważ nie chcą być związani z dzieckiem lub dlatego, że po prostu nie czują głębokiego pragnienia posiadania dzieci.

Nie posiadanie dzieci nie przeszkodziło tym ludziom być szczęśliwymi w życiu i nie ma powodu, aby zakładać, dlaczego ludzie muszą mieć dzieci, aby być szczęśliwymi. Ludzie muszą przestać malować tę narrację, że trzeba mieć dzieci, aby być szczęśliwym. Jest mnóstwo ludzi z dziećmi, którzy są nieszczęśliwi, i mnóstwo ludzi bez dzieci, którzy znaleźli wewnętrzne spełnienie w życiu na inne sposoby. Nie ma jednej drogi do szczęścia i ludzie muszą to zdać sobie sprawę.

2) Możesz również powodować ból i ból

Po drugie, nigdy nie wiadomo, przez co przechodzą inni.

Niektórzy ludzie mogą chcieć dzieci, ale może stoją w obliczu walki z płodnością. Na przykład,

  • Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan przeszli trzy poronienia, zanim pierworodli.[6]
  • Obamas miał poronienie, zanim ich córki przez IVF.[7]
  • Przyjaciele Gwiazda Courteney Cox miała w sumie siedem poronień przed posiadaniem córki, ponieważ ma mutację genu MTHFR, która zwiększa ryzyko poronienia powodujące skrzepy krwi.[8]

Około 10% kobiet ma trudności z zajściem w ciążę lub zajściem w ciążę,[9] podczas gdy 13,5% znanych ciąż kończy się poronieniami, a liczba ta wzrasta wraz ze wzrostem wieku matki.[10]

Dla niektórych osób, podróż do poczęcia jest obarczona głębokim bólem, walki i strat, jak doświadczają poronień, przechodzą rundę po rundzie inwazyjnych zabiegów płodności, i czekać w nadziei na podwójne niebieskie linie na ich zestaw ciąży każdego miesiąca.

A potem są ludzie, którzy nie mogą mieć własnych biologicznych dzieci z powodu problemów z ich układem rozrodczym, który mógł być tam od urodzenia.

Barack Obama, Michelle Obama i rodzina

Barack i Michelle Obama miał poronienie, zanim ich córki przez IVF

Chociaż możesz myśleć, że jesteś pomocny lub zabawny, pytając ludzi, kiedy mają dzieci, twoje pytanie może również wywołać ból i ból. Jak powiedział Zuckerberg,

“Czujesz się tak pełen nadziei, kiedy dowiesz się, że będziesz mieć dziecko. Zaczynasz wyobrażać sobie, kim się staną i marzysz o nadziejach na swoją przyszłość. Zaczynasz tworzyć plany, a potem ich nie ma. To samotne doświadczenie.”[6]

3) Nie każdy jest w miejscu, aby mieć dzieci

Po trzecie, posiadanie dzieci nie jest po prostu rzeczywistością dla niektórych ludzi ze względu na ich sytuację życiową.

Niektórzy ludzie mogą brakować środków finansowych, aby mieć dzieci, rzeczywistość w miejscu takim jak Singapur.

Niektórzy ludzie mogą mieć problemy z ich małżeństwa, w którym to przypadku ich priorytetem powinna być praca nad ich małżeństwa, a nie mieć dzieci.

Niektórzy ludzie mogą być tak obciążeni opieką nad osobami pozostającymi na ich utrzymaniu, że nie są w stanie rozważyć dzieci, przynajmniej nie w tej chwili.

Są też osoby borykające się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, problemami, których nie znacie i których nie widzicie, które utrudniają ciążę ze względu na to, że pobierałaby opłaty za swoje ciało.

4) Niektóre pary mogą nadal myśleć

A potem są ludzie, którzy są neutralni wobec idei posiadania dzieci, jak ja, kiedy właśnie się ożeniłem. Ci ludzie potrzebują czasu, aby to przemyśleć, ponieważ posiadanie dzieci jest stałą, dożywotnią decyzją z poważnymi konsekwencjami. Nie ma powodu, aby zakładać, że posiadanie dziecka powinno być automatyczną decyzją, ponieważ wprowadzasz zupełnie nowe życie w ten świat. Jest to decyzja, która zmieni twoje życie Zawsze, a także życie dziecka, które przynosisz na świat.

Dla tych, którzy jeszcze mają dzieci, potrzebują miejsca, aby dowiedzieć się, czego chcą, a nie ludzie oddychają na szyi dzień i obecnie o posiadaniu dzieci.

Moje doświadczenie

Przez pierwsze lata po tym, jak wyszła za mąż, po prostu nie myślałem o dzieciach. Po pierwsze, posiadanie dziecka jest decyzją na całe życie, a ja chciałemoy życie małżeńskie z moim mężem przed nurkowaniem w decyzji tak poważne, jak to. Po drugie, zarówno mój mąż, jak i ja byliśmy naprawdę szczęśliwi, spędzając resztę naszego życia ze sobą – nie czuliśmy potrzeby posiadania dzieci w ogóle, nie w taki sposób, w jaki moja kultura ma obsesję na ten temat. Po trzecie, mój mąż miał do czynienia z pewnymi problemami osobistymi, a ja byłem w pełni skoncentrowany na wspieraniu go przez te. To były problemy, które musieliśmy rozwiązać przed rozważeniem dzieci, jeśli chcemy mieć dzieci.

Jednak ciągle dostawałem trąca, aby mieć dzieci, mimo że nigdy nie powiedziałem nic o ich pragnieniu.

“Więc, kiedy masz dzieci?”

“Dziecko tej osoby jest takie słodkie, prawda? Dlaczego nie spieszysz się i nie rodzisz dziecka?”

To było tak, jakbym był jakimś pojazdem, jakąś maszyną produkcyjną mieć dzieci, gdzie moje własne poglądy w tej sprawie nie miały znaczenia. Najbardziej frustrujące było to, że ciągle się to pytanie, podczas gdy mój mąż nigdy nie dostać (jako człowiek), nawet wtedy, gdy byliśmy w tym samym pokoju razem.

To było tak, jakbym jedynym powodem istnienia jako kobieta było mieć dzieci, a dopóki ich nie miałem, byłem uważany za niegodny lub niekompletny.

Decyzja o dobycie dzieci

Jednak decyzja o dzieciach jest osobista. Jest to również złożony. Jest to decyzja, która na stałe zmieni życie danej pary.

To nie jest decyzja, że należy naciskać na podejmowanie, ponieważ ich mama chce nosić wnuki lub ich ciotka chce bawić się z dziećmi. Jest to decyzja, że para powinna podjąć, ponieważ naprawdę chcą pielęgnować inne życie.

Ponieważ kiedy dziecko się rodzi, ludzie podsłuchiwanie innych, aby mieć dzieci nie są tymi, którzy będą opiekować się dzieckiem 24/7, którego życie będzie się cofać o lata (nawet dziesięciolecia), ponieważ dbają o nowe życie, lub którzy będą odpowiedzialni za każdą decyzję dotyczącą dziecka przez następne 18-21 lat.

To będzie para.

A ludzie, którzy nie są gotowi, którzy byli naciskani na posiadanie dzieci, ponieważ powiedziano im, że to najlepsza rzecz do zrobienia, mogą mieć do czynienia z żalem, ponieważ utknęli z decyzją, której nie mogą cofnąć. Ponieważ są ludzie, którzy żałują posiadania dzieci i musimy być w tym szczerzy. Ci ludzie żałują, nie z winy dziecka, ale dlatego, że po prostu nie byli gotowi na dzieci, czy to finansowo, emocjonalnie czy psychicznie. Niestety, dzieci są tymi, które w końcu cierpią, z życia w dysfunkcyjnych gospodarstwach domowych do czynienia z problemami przemocy, nadużyć i gniewu.

Musimy rozpoznać te realia, a nie sprawić, by rodzicielstwo wydawało się, że jest to jakaś magiczna pomoc zespołu, która rozwiązuje brak celu lub życiowe naciski. Rzeczy nie magicznie lepiej, ponieważ ludzie mają dzieci; istniejące problemy zwykle pogarszają się, ponieważ posiadanie dziecka stanowi duże obciążenie dla życia pary. Kopanie w ludzi plany mieć dzieci, i wywieranie presji na nich w jednym z największych decyzji życiowych, jakie kiedykolwiek mogą podjąć, tylko podkreślić je i być może popchnąć niektórych w depresję. Jak udostępnił ten redditor,

“Mam przyjaciółkę, która przeszła 6 lat poronień i leczenia niepłodności, zanim lekarze zorientowali się problem i miała syna. Wści są wścidane w jej pracy i teściowie ciągle ją kwestionowali. Depresja z tego utrudniła jej zajmą się”.

Przestań pytać pary, gdy mają dzieci

Tak więc, jeśli masz tendencję do zadawania innym pytań, kiedy mają dzieci, nadszedł czas, aby to zatrzymać. Jest niegrzeczny, nieczuły i lekceważy prywatność ludzi. To również żadna z Twoich firm.

W rzeczywistości, jeśli ludzie chcą dzieci, będą pracować nad posiadaniem dzieci. Nie potrzebują cię, aby je o tym prod.

Jeśli nie mają dzieci, to albo dlatego, że

  1. oni naprawdę nie chcą dzieci,
  2. nie są w stanie teraz rozważyć dzieci, lub
  3. chcą dzieci, ale stoją w obliczu pewnych zmagań.

Dla osób w grupie (c), nie będą dzielić się tak głęboko osobiste doświadczenia na jakiś popołudniowy czat kawy, a na pewno nie przez ciebie pytanie: “Kiedy masz dzieci?”

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to dać ludziom ich osobistą przestrzeń. Zrozum, że posiadanie dzieci to osobista decyzja, a ludzie nie muszą się niczym dzielić ani wyjaśniać. Szacunek, że inni mają prawo do prywatności. Szacunek, że ludzie są jednostkami na własnej drodze, a ta ścieżka nie może wiązać się z posiadaniem dzieci. I to nie czyni ich niekompletnymi lub mniejszymi w żaden sposób.

Zamiast pytać kobiety lub pary: “Kiedy masz dzieci?”, porozmawiaj z nimi jak normalny człowiek. Nie ma powodu, dla którego rozmowy powinny nagle obracać się wokół rodz… małżeństwo; to nie jest tak, że tożsamość człowieka zmienia się wokół posiadania dzieci. Człowiek wciąż ma swoją pasję, cele i marzenia. Porozmawiaj z nimi o tym, co robili. Zrozumieć ich zainteresowania. Poznaj ich jako prawdziwą osobę, a nie jakieś przypadkowe bycie tutaj, aby wypełnić listę kontrolną społeczeństwa.

Jeśli naprawdę interesuje Cię czyjś plan, aby mieć dzieci, możesz po prostu zapytać: “Czy ty i twój partner planujecie mieć dzieci?” Jeśli chcą podzielić się więcej, zrobią to. Jeśli dają ogólną odpowiedź, a następnie wziąć podpowiedź i przejść dalej.

Ostatecznie posiadanie dzieci lub nie zmienia własnej wartości. Kobieta jest w komplecie z dziećmi lub bez. Małżeństwo nie potrzebuje dzieci, które zostaną uznane za kompletne. Posiadanie dzieci powinno być świadomym wyborem, a nie wynikiem presji zewnętrznej. Nie oceniaj ludzi według tego, czy mają dzieci, czy nie. Niektórzy ludzie będą mieli dzieci, a niektórzy nie będą mieli dzieci. Niektórzy będą mieli dzieci wcześnie, podczas gdy niektóre będą miały je w późniejszym życiu. Wszystkie te drogi są różne ścieżki i nie ma nic złego w nich.

Dla mnie

Dla mojego męża i ja w końcu odbyliśmy kilka dyskusji i postanowiliśmy mieć dziecko, a w tym roku (2020) mieliśmy naszą córeczkę. 😊 Jeszcze komentarze innych ludzi i trąca, aby mieć dzieci nie mnie chce mieć dzieci; to tylko mnie irytowało i sprawiło, że chciałem uniknąć tych ludzi, ponieważ posiadanie dziecka jest osobistą decyzją między mną a moim mężem, która nie ma z nimi nic wspólnego. To było po mieliśmy miejsce, aby uspokoić się i cieszyć się życiem małżeńskim bez dzieci, i zajęło trochę czasu, aby aktywnie realizować nasze cele i interesy, że w końcu czuliśmy się gotowi, aby spróbować dla dziecka w zeszłym roku.

W międzyczasie mam nadzieję, że wszyscy macie się dobrze. Są też inne rzeczy, nad którymi pracuję, inne rzeczy, które się dzieją, którymi z niecierpliwością oczekuję, że podzielę się w odpowiednim czasie. Posyłając ci mnóstwo miłości i pamiętaj, że niezależnie od tego, z jakim wyzwaniem życiowym stoisz, masz to w sobie, aby je przezwyciężyć. Porozmawiam z wami wkrótce! 🙂

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChcesz czuć się pewniej po rozwodzie?
Następny artykułFałszywi przyjaciele – jak zakończyć przyjaźń
Damian
Mam na imię Damian i od zawsze interesuję się psychologią. Jako 28 latek potrafię rozpoznać ludzkie potrzeby oraz problemy. Moje hobby to żeglarstwo lecz bardziej interesuje mnie psychologia i człowiek.